Saturday 5 May 2012

RPH : Pendidikan Muzik Tahun 2



Tarikh
2 Mei 2012
Tahun : 2
Masa
8.30-9.30
Bilangan Murid

Bidang
Muzik dan Gerakan
Tajuk : Bunga Mawar
Pengetahuan sedia Ada
Murid-murid pernah menyanyi beberapa lagu yang lain.
Kemahiran
2.2 Bergerak secara muzikal
Objektif
Di akhir pelajaran, murid akan dapat
2.4.Menggerakkan anggota badan mengikut rentak irama muzik
2.5 Membuat gerakan yan sesuai dengan lagu atau muzik atau kedua-duanya yang mempunyai tempo yang berlainan
2.6 Membentuk badan mengikut mud atau lagu muzik
Konsep Muzik
HARMONI
  •      Dron
  •     Bordun
  •      Ostinato
  •      Triad
  •      Kaunter
  •      Melodi        
  •      PaduanSuara

BENTUK
     
  •       Rangkai
  •      Lagu
  •      Urutan
Penerapan Nilai
Bekerjasama, Berdisiplin
Penggabungjalinan
Bahasa Melayu, Pendidikan Moral

Alat Bantu Mengajar
Carta lagu,





Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran (Guru)
ABM

Set Induksi
( 5 minit)











Refleksi Pelajaran Lepas
;Lagu ‘Bunga Mawar’

     i. Guru bertanya kepada murid tentang nyanyian lagu ‘Bunga Mawar ‘ pada pelajaran lepas.

      ii. Guru menyanyikan lagu ‘Bunga Mawar’

      iii. Guru meminta murid menyanyi bersama-sama.

      iv.Guru memperkenalkan kemahiran yang akan dipelajari oleh murid.

Aktiviti Pembelajaran (Murid)

i. Murid menjawab pertanyaan guru.

        ii. Murid mendengar dengan teliti guru 
            menyanyikan lagu ‘Bunga Mawar’
        iii. Murid  menyanyi bersama-sama

ABM:
Carta Lagu

Langkah 1
Membuat gerakan secara
bebas atau berpandu sebagai respon kepada permainan muzik yang didengar untuk merasai; detik, corak irama, dan tanda rehat
·  Pergerakan tangan –
menghayun, melambai,
melenggok
·  Pergerakan pergelangan
tangan – memusing, sisip
·  Pergerakan tubuh –
menghayun,
menggoyang, membuai

Aktiviti Pengajaran (Guru)

                i. Guru berbincang dengan murid mengenai gerakan yang sesuai untuk lagu ‘Bunga Mawar’.

               ii. Guru menunjukkan kepada  murid pergerakan yang telah dibincangkan bersama murid.

               iii. Guru meminta murid  membuat latihan solfa do,re,mi,fa,so,la,ti,do

               iv. Guru menyuruh murid menyanyi sambil brgerak

Aktiviti Pembelajaran(Murid)

                i. Murid memberi pendapat mengenai gerakan yang sesuai untuk lagu ‘Bunga Mawar’.

                ii. Murid memerhari dengan teliti  pergerakan yang telah dibincangkan bersama murid.

               iii. Murid  membuat latihan solfa do,re,mi,fa,so,la,ti,do

               iv. Murid menyanyi sambil bergerak
ABM;

Radio
CD Lagu
Langkah /Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran (Guru)

ABM

Langkah 2
Membuat gerakan secara
bebas atau berpandu sebagai respon kepada permainan muzik yang didengar untuk merasai; detik, corak irama,
dan tanda rehat
·  Pergerakan tangan –
menghayun, melambai,
melenggok
·  Pergerakan pergelangan
tangan – memusing, sisip
·  Pergerakan tubuh –
menghayun,
menggoyang, membuai
                i. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.(Lelaki & perempuan)

                ii. Guru memberi penerangan kumpulan yang bergerak dan menyanyi dengan baik akan menang

                iii. Guru meminta murid membuat persembahan ; menyanyi dan bergerak mengikut kumpulan

Aktiviti Pembelajaran (Murid)

                i. Murid  dibahagikan kepada dua kumpulan.(Lelaki & perempuan)

                ii. Murid mendnegar penerangan guru

                iii. Murid  membuat persembahan iaitu menyanyi dan bergerak mengikut kumpulan
ABM;

Radio
CD Lagu
 Penutup

                       
           
            i. Guru memberi markah pertandingan antara kumpulan lelaki dan perempuan

            ii. Guru mengumumkan kumpulan yang menang

            iii. Guru meminta murid menyanyi lagu bunga mawar sambil melakukan pergerakan



                 i. Murid memerhatikan markah pertandingan yang diberi oleh guru
                 ii. Murid menerima keputusan guru dengan ekspresi gembira
                 iii. Murid  menyanyi lagu bunga mawar sambil melakukan pergerakan


ABM;

Radio
CD Lagu


Bunga Mawar

Ku tanam pokok bunga
Bunga mawar namanya
Kusiram dan  ku jaga
Lama besar jadinya

Ku petik bunga mawar
Ku letak di kepala
Ku jalan sini sana
Harum wangi baunya

RPH : Pendidikan Kesihatan Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 2


Modul 3 : Kesihatan Persekitaran.
Tajuk : Keselamatan
Standard Kandungan :
3.2 – Mengetahui kepentingan menjaga keselamatan diri dan mendemonstrasi kemahiran kecekapan psikolososial dalam kehidupan seharian.
Standard Pembelajaran :
3.2.3 –  Mengenalpasti situasi tidak selamat di rumah, sekolah, taman permainan dan tempat awam.
3.2.4 - 
Menyatakan kesan kemalangan dan kecederaan seperti kecacatan kekal tubuh badan.       
Bahan bantu mengajar : Kad Gambar, LCD Projektor, Lembaran Kerja,  

Langkah Pengajaran.
 1.  Mengenal pasti tempat yang tidak selamat di sekolah, rumah, taman permainan dan tempat awam.
  1.1  Kawasan sekolah.
  -Koridor
  - Tangga.
  - Bilik air
  - Kawasan tangki najis
  - Kawasan sumber Elektrik TNB
  - Dan lain-lain




1.2 Kawasan Rumah
  - Bilik mandi
  - Ruang tamu
  - Anjung
  - Tangga
  - Dapur
  - Bilik tidur
  - katil tinggi
  - Laman rumah



1.3 Taman Permainan
  - Peralatan yang rosak, cth : Jongkang jongket, buai dan sebagainya.
  - Ditepi tasik
  - Tangga tinggi
  - Dan lain-lain



1.4 Tempat awam
  - Perhentian bas
  - Jejantas
  - Pencawang elektrik




Kesan kemalangan
  - Kecacatan kekal
  - Hilang anggota badan
  - Kematian





Lembaran kerja
Menyenaraikan Tempat tidak selamat, di sekolah ,rumah, taman permainan dan tempat awam.
1.………………………………………………….

2.…………………………………………………..

3.…………………………………………………..

4.……………………………………………………

5.……………………………………………………

6.……………………………………………………

7.……………………………………………………

8.…………………………………………………….








Friday 4 May 2012

RPH : Pendidikan Jasmani Tahun 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 2

  M/Pelajaran
   Kelas
 Isi kandungan
 Catatan / Impak






PJ

2 Cekal

8.00- 8.30 pagi
 
Matapelajaran / Kelas        :    Tahun 2 Cekal
Tema / Tajuk                    :    Rekreasi dan  
                                             Kesenggangan/  
                                             Permainan Bola Tin
Masa                                :     8.00 – 8.30 pagi
Standard Pembelajaran      :    1.2.1
                                             1.11.3
                                             2.10.3
                                             5.2.2
                                             5.2.3
                                                                         
                                                 
                                                  
Objektif Pembelajaran:
1. Merangsang murid untuk berfikir dan merancang strategi.
2. Memastikan murid sentiasa cergas dan aktif
3. Menerapkan semangat bekerjasama dalam kumpulan
4. Meningkatkan daya tumpuan danfokus murid.

Aktiviti                       
  1. Memanaskan badan(3 minit)
  2. Pembahagian kumpulan (2 minit)
-        Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan
-        Kumpulan pertama sebagai pembaling dan penyusun tin
-        Kumpulan kedua  bertindak sebagai penghalang.
  1. Permainan bermula (20 minit)
Permulaan
-        Tin disusun dalam bentuk segitiga oleh kumpulan pertama.
-        Kumpulan pertama berada pada jarak 9 m dari tin yang telah disusun
-        Kumpulan kedua berada disekitar kawasan tin.
-        Kumpulan pertama diberikan tiga kali cubaan untuk melontar tin menggunakan bola.
Semasa
-        Kumpulan pertama akan menyusun semula tin yang telah dijatuhkan.
-        Kumpulan kedua akan membaling bola getah ke arah ahli-ahli kumpulan pertama yang bertujuan untuk menghalang kumpulan pertama.
Selepas kemenangan
-        Kumpulan pertama berjaya menyusun tin.
-        Kumpulan kedua berjaya menghalang.
  1. Penyejukan badan ( 5 minit )
      





EMK :
Kreativiti & inovasi                        
Standard Prestasi :
B3D1E3

Refleksi :
i.   27 daripada 30 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

ii.  Tiga orang murid diberi aktiviti bimbingan oleh guru.

Bahan Bantu Belajar:
Tin susu/ tin minuman yang ringan, bola getah, papan

Penilaian P&P:
1. Pemerhatian
2. Lembaran kerja




TAJUK
BAND
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
 DESKRIPTOR
EVIDENCE
Rekreasi dan Kesenggangan
 1
1.11
Melibatkan diri dalam aktiviti rekreasi dan kesenggangan
1.11.3
Menggunakan kemahiran mencongklang, memukul, membaling dan menangkap semasa melakukan permainan tradisional dan rekreasi.

Melakukan kemahiran pergerakan asas yang mudah
B3D1E3





LEMBARAN KERJA
Nama     : __________________________                                             
Tarikh    : ___________________
Kelas     : __________________________

Suai padankan gambarajah di bawah dengan kemahiran lokomotor asas yang betul. 

Melambung bola ke atas
Menyambut bola
Berlari
Membaling bola


 ___________________________


 
___________________________


___________________________

 ______________________________